Grypa 2019/2020

UWAGA!!!

Coraz więcej mamy zapytań, czy są już szczepionki na grypę na sezon 2019/2020r.  WHO opublikowało już ich skład (poniżej), ale szczepionki będą dostępne, dopiero
w połowie września...późno w tym roku, ale nie jest to uzależnione od nas, tylko od producenta i hurtowni. Czekamy cierpliwie.


NIE DAJ SIĘ GRYPIE!


W SEZONIE 2019/2020
CZTEROSKAŁDNIKOWA SZCZEPIONKA
PRZECIWKO GRYPIE
VAXIGRIP TETRA


POSIADAMY SZCZEPIONKI
PRZECIWKO GRYPIE - zapraszamy do profilaktyki szczepień.

Bardzo ważna jest kontynuacja szczepień co rok, to pozwala na wypracowanie w organizmie odporności na rożnego rodzaju szczepy grypy. Światowa Organizacja Zdrowia odnawia skład szczepionek na każdy sezon grypowy. Szczepionka nie gwarantuje w 100% nie-zachorowalności na grypę, ale w w 80-90% łagodzi jej przebieg.

VAXIGRIP TETRA: umożliwia ochronę przed zakażeniami wywołanymi przez 4 szczepy wirusa grypy:
 • A/Brisbane/02/2018 (H1N1)pdm09
 • A/Kansas/14/2017 (H3N2)
 • B/Colorado/06/2017
 • B/Phuket/3073/2013


Szczepienia przeciwko grypie koszt:

- dla Pacjentów zadeklarowanych do Przychodni Zdrowia NOWA-MED - cena 40zł .
- dla Pacjentów NIE zadeklarowanych do Przychodni Zdrowia NOWA-MED - cena 50zł

Teraz decyzja należy do Ciebie!

Grypa u niemowląt

Przyczyny i objawy grypy u niemowląt

Do ok. 6. miesiąca życia niemowlęta chronione są przed wirusem grypy przez przeciwciała matki. Dostają się do organizmu dziecka wraz z mlekiem oraz przez łożysko w trakcie ciąży. Dzięki nim maluszek jest odporny w pierwszych miesiącach życia na te choroby, na które przeciwciała wytworzyła matka. Ilość przeciwciał matki w organizmie dziecka z czasem maleje, ustępując miejsca przeciwciałom tworzonym przez młody organizm. Jednak początkowo słabo spełniają swoją funkcję ochronną, dlatego niemowlęta mogą zarazić się grypą od dorosłych lub starszych dzieci. Wirus grypy wnika do organizmu przez śluzówkę nosa oraz jamę ustną. Wystarczy, aby zainfekowana osoba nachyliła się nad dzieckiem i wypowiedziała kilka słów, kichnęła lub odkaszlnęła w jego pobliżu, a do powietrza dostanie się wirus gotowy zakazić dziecko. Malec może zarazić się grypą również przez kontakt z zainfekowanymi przedmiotami, dlatego w profilaktyce grypy tak ważną kwestią jest wzmożona higiena i częste mycie rąk. 

Objawy grypy u niemowląt to:

 • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,
 • kaszel,
 • katar, zatkany nos,
 • apatia,
 • senność,
 • brak apetytu,
 • biegunka,
 • wymioty.
Wystąpienie powyższych objawów wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej i podjęcia leczenia objawowego. Grypa niesie ryzyko poważnych powikłań: zapalenia płuc i oskrzeli, zakażenia meningokokowego, zapalenia ucha środkowego i innych, dlatego w przypadku małych dzieci (do 3 roku życia) leczenie grypy niejednokrotnie wymaga hospitalizacji.

Profilaktyka grypy u niemowląt

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Dlatego w sezonie zwiększonej zachorowalności na grypę nie zabieraj dziecka do żłobka, klubu malucha czy innych dużych skupisk ludzi. Wirusem grypy można zarazić się nie tylko od chorych, ale również od osób, u których objawy jeszcze nie wystąpiły. Małe dzieci wydalają wirusa nawet na kilka dni przed pierwszymi objawami. Dlatego ogranicz wizyty gości oraz pilnuj, aby przed zbliżeniem się do maluszka umyli ręce. Zastanów się również nad szczepionką przeciw grypie dla całej rodziny. Wprawdzie nie uchroni przed wszystkimi szczepami wirusa, ale złagodzi i skróci czas choroby oraz zapobiegnie poważnym komplikacjom. Decyzję o ewentualnym zaszczepieniu dziecka podejmij wspólnie z lekarzem rodzinnym.